چرا باید وب سایت داشته باشیم

webdesign-header

چقدر با وب سایت در کسب و کارتان آشنایی دارید ؟ و استفاده از آن را در کسب و کارتان تجربه کرده‌اید ؟
آیا تاکنون به این مهم اندیشیده‌اید که طراحی وب سایت چه ضرورتی دارد و اصولاً داشتن یک وب سایت چه تأثیری بر کسب و کار شرکت شما خواهد داشت؟
آیا سهم تجارت و کسب و کار شما در دنیای وب از رقیبتان کمتر شده است؟

ارتباط تنها مکالمه نیست . . .

اگر در گذشته از کسی که وب سایتی داشت می‌پرسیدید وب سایت شما به چه کاری می‌آید می‌توانست پاسخ دهد برای چاپ نام سایت روی کارت ویزیت …
اما امروزه داشتن وب سایت برای شرکت‌ها، موسسات و حتی اشخاص دیگر یک نیاز نیست بلکه ضرورت است در عصر ارتباطات .
دنیای اینترنت و وب از جمله مهمترین ابزار ارتباطی انسان در هزاره سوم است. در واقع می‌توان گفت : وجود وب سایت، اعتبار تجاری  شما را افزایش می دهد .

جواب شما برای سوالات پایین چیست ؟ بلی یا خیر ؟
آیا شما . . .
خواهان توسعه کسب و کار و افزايش بهره‌وري با صرف هزينه و زمان کم هستيد؟
مي خواهيد در هر زمان و مکان در دسترس بوده، اطلاعات جامع و بروزي از کالا و خدمات خود به مشتريان ارائه نماييد؟
مي خواهيد مرزهاي جغرافيايي را بشکنید و اقدام به تبليغات گسترده و موثري در راستاي معرفي خود در سطح کشور و جهان نماييد؟
مي خواهيد از ساير رقباي خود در دنياي تجارت عقب نمانده و ميدان را به آن‌ها نسپاريد؟
خواهان جذب مشتري به صورت هدفمند هستيد؟
مي خواهيد بستري سهل و آسان براي ارتباط متقابل ميان خود و مشتري فراهم نموده و از نظرات و پيشنهادات آن ها آگاه شويد؟
مي خواهيد در سطح وسيع مشتريان بالقوه خود را شناسايي کرده و اطلاعات جامعي از آن ها کسب نماييد؟
مي خواهيد اعتماد مشتريان را به خود جلب کرده و خود را سازماني پاسخگو معرفي نماييد؟
خواهان دسترسي آسان مشتريان به مشخصات محصولات خود و ارائه حجم وسيعي از اطلاعات در قالب هاي مختلف از جمله تصوير، صوت و انيميشن هستيد؟
اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است پس شما به یک وب‌ سایت خوب نیاز دارید.

1692e1f88db714c1ff79d3b5738c71f5

طراحی وب سایت یک نیاز بسیار اساسی هر سازمان یا شرکتی است و نمیتوان از این حقیقت فرار کرد .
از خود بپرسید كه پس از دو رسانه بزرگ رادیو و تلویزیون در كجا می‌توانید این تعداد از مخاطبان را مورد هدف بازاریابی محصولات و خدمات خود قرار دهید؟ تفاوت میان هزینه تبلیغاتی در این دو رسانه با وب سایت چیست؟ قطعاً پرسش‌های بیشتری در این زمینه برای شما بوجود خواهد آمد، كه در زیر به آنها پاسخ داده خوهد شد.
در واقع وب سایت ، دفتر کار دوم شماست به بیان دیگر شاید مشتریان ۲۴ ساعته به شما دسترسی نداشته باشند، اما در هر زمان و مکانی می‌توانند به وب سایت شما مراجعه کنند. و در آنجا خریدی انجام دهند.
وب سایت یک ابزار موثر بازاریابی و فروش است داشتن سایت باعث می شود که شما ۲۴ ساعت در روز و ۳۶۵ روز در سال در اینترنت مطرح باشید به عبارت دیگر تبلیغات داشته باشید. با این وجود همیشه حضورمـوفق شما در عرصه پهناور اینترنت مناظره می‌شود .
از آن جا که آمار استفاده کنندگان اینترنت در ایران رو به افزایش است پس اینترنت بستر مناسبی برای برقراری ارتباط جدید و همچنین ارائه خدمات می‌باشد .

website

داشتن یک وب سایت مانند داشتن یک کاتالوگ تبلیغاتی اما با مزایای فراوان‌تری نسبت به آن .
یک کاتالوگ می‌تواند شامل تصاویر و متون برای معرفی خدمات باشد اما یک سایت می‌تواند از تصاویر، متون، فیلم و حتی یک فایل صوتی و یا انیمیشن نیز بهره بگیرد بنابراین امکان اطلاع‌رسانی جامع با محتوایی جذاب‌تر را می دهد. برای طراحی، چاپ و انتشار هر نسخه از کاتالوگ نیاز به هزینه بالایی دارید اما برای طراحی سایت و نگهداری آن فقط کافیست هزینه‌ای بسیار پایین پرداخت شود و هر زمان که بخواهیم می توانیم آن را ویرایش کنیم بدون هیچ هزینه جانبی و در طول زمان هزاران و یا میلیونها کاربر می توانند بارها و بارها از آن بازدید کنند.
توجه داشته باشید که یک وب سایت ضعیف و غیر حرفه‌ای می‌تواند خسارات زیادی را به شما وارد نماید. یک وب سایت غیر حرفه‌ای مانند یک جنس تقلبی در فروشگاه شما است و در اولین بازدید تصویر نادرستی را در ذهن مشتری شما ایجاد می‌کند. لذا توجه داشته باشید که وب سایت شناسنامه شما در دنیای وب است و ارائه بهترین چهره از فعالیت شما، در دید مشتری خواهد بود .
دنیای مجازی و اینترنت در حال تبدیل شدن به یک مسئله اساسی در موفقیت کسب ‌و کارهای امروزی است، خواه کسب‌وکار به صورت فیزیکی یا مبتنی بر دنیای مجازی فعالیت کند. جذب کردن مشتریان بالقوه از طریق یک وب‌سایت خود، کار مشکلی است؛ اما علاقه‌مند نمودن و نگهداری آنان نیز کار مشکل‌تری است.
این نکته بسیار مهم است که شما به گونه‌ای وب‌سایت خود را طراحی کنید که حس ناکامی کاربران در کمترین حد خود باقی بماند و در عین حال حفظ مشتری در بالاترین حد ممکن باشد.
بدون شک وب سایت شما در اولین بازدید کاربر می‌بایست دید درستی از تجارت و خدمات شما را به مشتری بدهد. برای جلب توجه مخاطبتان در وب سایت فقط چند ثانیه فرصت دارید.آنها فقط با یک نگاه باید متوجه بشوند شما که هستید ؟ داستان شما چیست ؟چه موضوعی میخواهید به آنها بگویید ؟ چه دارید ؟ کار بسیار سختی است ولی غیر ممکن نیست. و اگر از عهده اش بر آیید نتیجه اش شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

زمانی که بیشتر شرکت‌ها از طراحی وب سایت با شما صحبت می‌کنند، ما شروع صحبتمان را با نحوه طراحی سایت و لزوم یک وب سایت در تجارت شما آغاز میکنیم. ما در این مورد می اندیشیم چگونه ارتباط با مشتریان را برقرار کنیم، چگونه پلی برای ارتباط نزدیک با مشتریان خود بنا کنیم ؟؟ چگونه اعتماد کاربران را جلب کنیم؟؟ و چگونه مسیر ارتباط بیشتر مشتریان با وب سایت شما را برقرار کنیم.
پیش خودتان می‌پرسید بعد از ساخت وب سایت چگونه بازاریابی کنیم و مشتری جمع آوری کنیم؟؟
اغلب موتورهای جستجو مانند گوگل ، یاهو و . . .  بدون هیچ هزینه برای شما بازاریابی می‌کنند فقط باید ربات‌های جستجو آن‌ها سایت شما را پیدا کنند و از آن پس زمانی که مشتریان به دنبال هر یک از خدمات و یا محصولات و یا اطلاعات ارائه شده در سایت شما باشند، این موتورهای جستجو هستند که افراد را به سمت سایت شما هدایت می‌کنند. میزان بازدید کننده هدایت شده به سایت به پارامترهای زیادی وابسته است از جمله آنها بهینه سازی ساختار و محتوای شما که توسط طراح سایت به آن پرداخته می‌شود اما در بدترین حالت چیزی در حدود ۵۰ نفر در روز توسط موتورهای جستجو به سایت شما هدایت می‌شوند.
امروزه اهمیت وب سایت برای تجارت‌های کوچک و بزرگ به عنوان یک بستر اطلاعاتی بی‌کران بر هیچکس پوشیده نیست. شما هم می‌توانید با توجه به تخصصی که دارید و هدفی که در ذهن می پرورانید یک وب سایت شخصی داشته باشید و از این طریق با دنیا در ارتباط باشید و ارتباطات جدیدی بدست آورید.
پس زمان را از دست ندهید و برای طراحی سایت شرکت خود اقدام نمایید تا در این بازار از رقبای خود پیشی بگیرید.
اینترنت ابزار مناسبی را در اختیار کسب و کارهای کوچک قرار داده است تا بتوانند شانه به شانه غول های تجاری در فضای مجازی حضور داشته باشند. اما فقط داشتن وب سایت چیز خیلی مهمی نیست بلکه داشتن یک وب سایت بی نقص است که می تواند باعث جذب مخاطب و تبدیل او به یک خریدار بالفعل محصولات و خدمات شما بشود.
شاید صبح ها که به محل کارتون میرید یا عصر ها بعد از یک روز شلوغ که از سر کارتون میاید ، با پیاده رو‌های پوشیده شده از انواع تراکت و انواع تبلیغات چاپی و سنتی برخورد کرده باشید!!!
یا شاید با افرادی برخورد کردید که تبلیغات رو به دست عابرین می‌دهند و اونها هم چند قدم جلوتر این تبلیغات رو به زمین می‌اندازند!!!‌
انتخاب اشتباه در این مرحله نه تنها باعث هدر رفتن سرمایه و برآورده نشدن نیاز‌های شما می‌شود ، بلکه تاثیر منفی در مخاطبان شما و پشرفت شما و  مجموعه کاری شما خواهد داشت .
یکی از راههای سبقت گرفتن در این رقابت، داشتن وب سایت با طراحی مناسب است. استراتژی‌های طراحی سایت تأثیر بسیار شدیدی در گرفتن تصمیمات مربوط به خرید و فروش و تعاملات تجاری در کسب و کارهای کوچک و بزرگ دارد. به طوری که روزانه میلیون ها دلار در فضای آنلاین تبادل می شود.

در دنیایی که هم اکنون ما در آن زندگی میکنیم شاهد این هستیم که افراد به دنبال راهی آسان و مطمئن جهت رفع نیازهای خود هستند‌. میتوان گفت : اکثر افراد به جای گشت و گذار در بازار و خرید اجناس مورد علاقه از خانه با چند کلیک می توانند نه تنها یک بازار و یک شهر بلکه محصولات تمام بازارها و شهرها را پیدا کنند. با قابلیت جستجوهای پیشرفته در وب سایت‌ها دیگر کمتر کسی به دنبال جستجو از این مغازه به آن مغازه در سطح شهر می‌رود .

برای مثال می‌توانیم یک آژانس مسافرتی و گردشگری را مثال بزنیم :
از جمله امکانات و آپشنی که در طراحی سایت یک آژانس مسافرتی باید مد نظر داشت از این قبیل است :

اطلاعاتي درباره ي آژانس مسافرتي
معرفي خدمات آژانس مسافرتي
معرفي تورهاي داخلي و خارجي
رزرو تورهاي مسافرتي
نمايش برنامه هاي هر تور و اطلاعات مورد نياز براي مسافران
جاذبه هاي گردشگري كشورها
وضعيت آب و هواي هر كشور

 

Business man holding tablet pc with graph, chart, pie, globe and building are flying off the screen

یک آژانس مسافرتی حتما و ضرورتاً باید نیاز کاربران هدف خود را در سایت برآورده سازد، برای مثال میتواند کاربران خود را از تورهای لحظه آخری با سامانه پیامک آگاه کند ، و یا ایمیل زدن به کاربران خود.
وقتی به سایت آژانس مسافرتی می روم دوست دارم وضعیت آب و هوای شهر یا کشوری که میخواهم به آن مسافرت کنم را ببینم ، دوست دارم جاهای دیدنی آن کشور را مشاهده کنم ، حتی علاقمند هستم هتلی که در آن اسکان میکنیم را هم مشاهده کنم .
این گونه موارد میتواند برای یک شرکت گردشگری مسافران زیادی را به خود جذب کند .
هر چه سریعتر از رقبای خود گوی سبقت را بربایید و به رویای خود را به تحقق برسانید!!
در پایان نکته مهمی که باید ذکر شود این است اگر تصمیم به ایجاد وب سایت دارید، باید توجه داشته باشید که برای انجام هر بازی باید قواعد آن را بدانید و رعایت کنید، اگر وب سایت میخواهید باید به روز باشید، باید آموزشهای لازم را برای تمامی کارکنان و مخصوصا خودتان (بعنوان مدیر) برگزار كنید، توجه داشته باشید اگر فرض کنیم برای وب سایت تنها یک ویژگی وجود دارد آن ویژگی (به روز بودن) است