راهنمای افراد درونگرا برای اداره یک جلسه

درونگرا

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

با دیدن کلمه “درونگرا” چه چیزی به ذهنتان می‌آید؟ “خجالتی” ، “ساکت” و حتی “اجتماع گریز” اما باید بدانید که نحوه تفکر ما در مورد افراد درونگرا کاملا غلط و از تعریف واقعی آن به دور است. یک فرد درونگرا، شخصی است که بیشتر اوقات به فکر و احساسات خود توجه دارد. بیایید کمی بیشتر درباره آنها بدانیم.

با این تعریف، افراد درونگرا لزوماً بره های ترسویی که کلیشه ها ساخته اند نیستند. برعکس، می‌توانند بسیار هم خوش معاشرت باشند. آنها فقط اشتیاقی ندارند به اینکه مدام در کنار مردم باشند و صحبت کنند.

به همین دلیل، ممکن است برای افراد درونگرا برگزاری یک جلسه مشکل تر باشد. نه به دلیل کم حرف بودنشان، بلکه به دلیل اینکه که برای پردازش افکار درونی و محیط پیرامون خود به وقت بیشتری نیاز دارند. اما “مشکل” قطعاً به معنی “غیرممکن” نیست. بنابراین اگر شما یک فرد درون گرا هستید، که ملزم به اداره یک جلسه شده است، نکات زیر برای شما نوشته شده است.

اول، کمی بیشتر در مورد درون گرایی بدانیم

نوشته زیر را بخوانید :

روزی که فهمیدم ممکن است درون گرا باشم را هیچ وقت فراموش نمی کنم. من به مقاله ای برخوردم که خصوصیات افراد درونگرا را شرح می داد، و فهمیدم که آن خصوصیات با بسیاری از الگوهای اجتماعی من مطابقت دارند. مواردی مانند لذت بردن از مکان های خلوت و ساکت، یا انتخاب مکالمه ای طولانی با تعدادی محدود از افراد (به جای گپ زدن با 10 غریبه) در یک موقعیت اجتماعی. اما چطور میتوانم درونگرا باشم؟ من یک عضو تئاتر بودم. قبلا با یک گروه به درد نخور آواز می خواندم. اینها کارهایی نیستند که درونگراها انجام می دهند، نه؟

کاملا غلط است. هرچه بیشتر در مورد درون گرایی تحقیق شده، بیشتر به این مسئله رسیده اند که به شدت درباره این جمعیت سو تفاهم پیش آمده است. و البته که جمعیت زیادی هم هستند! براساس گزارشات، نیمی از نیروی کار ایالات متحده درونگرا تشخیص داده شده اند.

درون گرایی با خجالتی بودن، یا شاید حتی ترس از مواجهه با مردم اشتباه گرفته شده؛ درون گرایی با خجالتی بودن متفاوت است. خجالتی بودن به معنی ترس از قضاوت اجتماعی است. درون گرایی بیشتر درباره این است که شما چگونه به محرک ها، از جمله محرک های اجتماعی پاسخ می دهید.

این چیزی است که افراد برونگرا را از درونگرا متمایز می‌کند. برونگراها عاشق محرک ها هستند. این درست نیست که درون گراها از اداره جلسات، یا صحبت کردن در جمع، یا آواز خواندن می‌ترسند یا به تنهایی به مهمانی می روند. تفاوت در نحوه عملکرد، یا آماده شدن برای آن شرایط است.

اما وقتی صحبت از درون گراها و برون گراها می شود، بحث این نیست که کدام یک بهتر از دیگری است. حتی بهتر است بدانید تیم هایی که بهترین عملکرد را دارند، شامل ترکیبی از افراد درون گرا و برون گرا می‌باشند.

راهنمای افراد درونگرا برای اداره یک جلسه

1) بدانید که جز کدام دسته هستید.

اول از همه، باید بدانید که به کدام دسته (درون گرا / برونگرا) تعلق دارید. پس اگر مطمئن نیستید، این تست را انجام دهید.

اهمیت این تست، به این دلیل است که شاید شما ندانید، و یا نمی خواهید قبول کنید که درونگرا هستید. اما یک تست مانند این می‌تواند به شما کمک کند تا چیزهای زیادی در مورد الگوهای رفتاری خود یاد بگیرید و شاید از به اشتباه شناختن هویتتان جلوگیری کند.

برای مثال، موسسه Quiet Leadership گزارش داده است 96% از رهبران و مدیران خود را برون گرا معرفی می کنند. این نرخ عجیب ممکن است نشان دهنده آن باشد که باورهای غلطی درباره درباره تیپ های شخصیتی وجود دارد. شاید این رهبران به این دلیل که از مسئولیت پذیری و نظارت بر گروه ها لذت می برند، خود را برونگرا معرفی کرده اند. غافل از آنکه افراد درونگرا هم می توانند از این ویژگی ها برخوردار باشند.

شما حتی ممکن است یک میانگرا باشید. کسی که در وسط طیف برونگراها و درونگراها قرار می گیرد. در هر صورت، داشتن این اطلاعات می تواند به شما در شناخت برخی از عادت هایتان کمک کند، که از این طریق، رهبری موثرتری داشته باشید.

2) زمانی را برای تشکیل یک دستور کار اختصاص دهید.

افراد درونگرا برای آماده کردن افكارشان اغلب به زمان نیاز دارند. با ارسال یک دستور کار از قبل، می توانید یک جلسه جامع تر را برنامه ریزی کنید.

اما برنامه ریزی یک جلسه از این طریق فقط به نفع حاضران نیست بلکه به نفع شما نیز می‌باشد. تقریباً 86٪ افراد با ویژگی های درون گرا موافقند که به معنای افکار و اعمال خود بسیار توجه می کنند. و اگرچه این برنامه ریزی از پیش تعیین شده برای جلسه می‌تواند به نگرش عمیق تری نسبت به مسائل منجر شود، اما همچنین به زمان اضافی نیاز دارد.

3) با موضوعات مورد علاقه خود شروع کنید.

بسیاری از رهبران درونگرا اذعان می کنند که گرچه تعامل اجتماعی آنها را هراسان نمی کند، اما قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آن باعث می شود که به دلیل حساسیت در برابر محرک ها، انرژی کمتری داشته باشند. به همین دلیل، توصیه می شود جلسه را با موضوعاتی که بیشتر علاقه دارید شروع کنید و اگر موضوعی وجود دارد که به شدت احساس می کنید باید در مورد آن بحث شود، برای آن از پیش برنامه ریزی اختصاصی انجام دهید.

4) فقط کسانی را که لازم است حضور داشته باشند را دعوت کنید.

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، افراد درونگرا در شرایط اجتماعی به کیفیت نسبت به کمیت اهمیت می دهند. در جلسات هم به همین صورت است. پس سعی کنید به جای دعوت از کل تیم، فقط افرادی را دعوت کنید که کاملاً نیاز به حضورشان در آنجا هست و بر روی مکالمه سازنده با آنها تمرکز کنید.

البته که این تکنیک فقط مختص درونگرایان نیست و همه باید از آن استفاده کنند. درباره این موضوع حتی کتابی هم به نام Meetings Suck وجود دارد. باید بدانید که جسات فقط وقت تلف کردن خالص اند؛ برای مثال به این آمار از نظرسنجی Wrike Work Management نگاه کنید :

  • 24٪ از کارمندان از جلسات به عنوان بزرگترین سد راه بهره وری خود یاد می کنند.
  • 34٪ کارمندان می گویند که آنها در شش جلسه یا بیشتر در هفته شرکت می کنند.
  • فقط 9٪ از شرکت کنندگان جلسات معتقدند که همیشه جلسات را با نتایج روشن و عملی ترک می‌کنند.

هنگامی که وظیفه اداره یک جلسه را دارید، مطمئن شوید که آن جلسه به طور کارآمد برگزار می‌شود، و از طریق آن می‌توانید به صرفه جویی در وقت افراد، به هر صورتی که می توانید کمک کنید. از آنجا که افراد درونگرا تمایل دارند در شرایطی رشد کنند که که امکان بحث با کیفیت بالاتر با تعداد کمی از افراد فراهم باشد، این رویکرد باید به برگزاری یک جلسه خلاق و فکر شده کمک کند.

5) زمانی برای رهایی از فشار بعد از جلسه خالی کنید.

ممکن است بخواهید علاوه بر اختصاص زمانی برای برنامه ریزی جلسه، برنامه خود را برای رهایی از فشار نیز خالی کنید؛ چرا که یک فرد درونگرا به شدت به محرک ها حساس می‌باشد و ممکن است بعد از جلسه به یک تایم برای بازگرداندن انرژِی نیاز داشته باشید.

اختصاص زمانی برای سوخت گیری مغزتان، به شما کمک می‌کند که حتی اگر برای کل روز نیز کار روی سرتان ریخته است، با ذهن باز و پرانرژی ادامه دهید.

تو می‌تونی

اکنون که می دانید واقعا درونگرا به چه معناست، ممکن است کمی بیشتر احساس قدرت کنید. با استفاده از این اطلاعات، نه تنها می توانید با احساس اعتماد به نفس تازه ای پیش بروید، بلکه درک بیشتری دارید از آنچه به شما کمک می کند تا یک رهبر قوی باشید.

و دوباره بگوییم، شاید شما واقعاً درون گرا نباشید، و یا شاید ترکیبی از هر دو باشید. در هر صورت هر کجای این طیف که هستید، تنها مهم است بدانید که چه چیزی به شما کمک می‌کند که رهبر موثر تری باشید.

درک این تیپ های شخصیتی فقط شناختی از خودتان به شما نمی دهد. به کمک آن می‌توانید درک بهتری از همکاران و اعضای تیم‌تان داشته باشید تا به رهبر بهتری تبدیل شوید.

منبع : HubSpot

advanced divider

دیدگاهتان را بنویسید

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید:

مدیریت زمان
بهبود فردی

4 قدم برای اولویت بندی

دیگر ترفند‌های آبکی مدیریت زمان بس است. در عوض، این چهار قدم را برای اولویت بندی کارهایتان و مدیریت زمانتان به کار بگیرید. هر کسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram