کدام نوع افراد برای کار بهترند؟ شخصیت A و B و خصوصیاتشان

شخصیت A و B

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دو تیپ شخصیتی را در نظر بگیرید. یکی سازمان یافته، بلند پرواز، رقابت طلب و گاهی کمی بی حوصله اند و دیگری آرام، مشارکتی، خلاقانه و گاهی اوقات کمی آشفته اند. شما به کدوم گروه احساستعلق بیشتری دارید؟

بسیاری از ما در حال حاضر یا خودمان را جز شخصیت “نوع A” یا “نوع B”می‌دانیم و یا ترکیبی از هر دوی آنها؛ مانند آن دسته ای از ما که به صورت دیوانه واری وقت خود را تنظیم و لیست های کاری را مدیریت می کنیم، اما نمی توانیم آخرین باری که تختخواب خود را مرتب کرده ایم به یاد بیاوریم.

ویژگی های شخصیت‌ A و B طبق انجمن روانشناسی آمریکا :

 • تیپ A: “الگوی پیچیده ای از رفتارها و عواطف که شامل تأکید بیش از حد بر رقابت، پرخاشگری، بی حوصلگی و خصومت است. در کل افراد این تیپ بیشتر تحت تنش هستند. “
 • تیپ B: “در مقایسه با الگوی رفتاری نوع A ، یک الگوی رفتاری که کمتر رقابت طلب، پرخاشگر و خصمانه است. افراد این تیپ ذاتا ریلکس تر و آرام تر از تیپ A می‌باشند. “

اما اگر مثل من باشید، ممکن است با خودتان بگویید: ” چقدر دسته بندی این دو تیپ محدود به نظر می آمد”

بله! علت آن هم این است که دسته بندی این دو تیپ برای اولین بار توسط دو متخصص قلب و عروق به نام های روزنمن (Rosenman) و فریدمن (Friedman) در دهه 1960 ایجاد شد. آن هم در پاسخ به این پرسش که :

آیا ارتباطی بین یماری عروق کرونر قلب و الگوهای رفتاری انسان ها وجود دارد؟

آن‌ها در مقاله‌های خود، انسان‌ها را به دو تیپ A و B تقسیم کردند و برای هر تیپ، ویژگی‌هایی را در نظر گرفتند (تیپ A به کسانی اشاره دارد که ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی در آن‌ها بیشتر است).

نوع A در مقابل نوع B

شخصیت A و B

تصاویر بالا فقط یک نمایش بصری و بسیار غیررسمی از آزمون شخصیت A و B است و بیشتر جنبه فان دارد. 

اما دیگر این نوع دسته بندی کمی قدیمی شده است. در چند دهه گذشته، آزمون های شخصیت شناسی پیچیده تری مانند تست مایرز بریگز (MBTI)، تست سبک حل تعارض(TKI) و تست DiSC به میان آمده اند. به نظر می‌رسد دیگر تست شخصیت A و B برای سنجش شخصیت یک نفر کافی نیست.

حال این سوال مطرح می‌شود که: آیا هنوز این نوع دسته بندی در جایی به کار می‌آید؟ یا دیگر به عنوان یک معیار قابل اعتماد برای شخصیت شناسی از بین رفته است؟

کدام نوع شخصیت در محل کار بهتر عمل می‌کند؟

بسته به شرایط، فرد می‌تواند در گروه A و یا B قرار بگیرد. و به همین دلیل است که شحصیت شناسی های پیچیده تری روی کار آمده اند. به عنوان مثال، تست DiSC شخصیت فرد را بر اساس چهار محرک رفتاری ارزیابی می کند:

 1. تسلط
 2. تأثیرگذاری 
 3. وظیفه شناسی
 4. ثبات

به عنوان مثال فردی که از ثبات بالایی برخوردار است، دوستانه و همدل است و اهمیت زیادی به دوست داشته شدن و جلوگیری از خطر میدهد. که ممکن است کمی شبیه به تیپ B به نظر بیاید.

از طرف دیگر، فردی که دارای تأثیرگذاری بالایی است، تمایل دارد فردی خوش معاشرت، خودجوش، مشتاق، متمرکز و خوش بین باشد. اما ویژگی ها نیز باز شبیه به تیپ B به نظر می‌رسد.

اما با معیار هایی مانند ثبات و تأثیرگذاری، به نظر می‌رسد این دو فرد سبک کاری و شیوه همکاری کاملا متفاوتی دارند. به همین دلیل است که ما از شخصیت شناسی های پیچیده تری استفاده می‌کنیم.

و شخصیتی که از نظر وظیفه شناسی نمره بالایی کسب کرده است، به این صورت است:

 • حلال مسائل مبتی بر داده ها
 • به عمد آهسته کار کردن
 • تمایل به دقیق و درست انجام دادن کارها

بنابراین این شخص در کدام گروه قرار می‌گیرد: نوع A یا نوع B؟

ارزشی که این فرد برای دقت قائل است فریاد می‌کشد، “گروه A!” اما سرعت آهسته در انجام کارها ممکن است کمی شبیه نوع B به نظر بیاید. در این مورد هم قرار دادن شخص در یک گروه، دشوار است. بنابراین اینجاست که مشخصات دقیق شخصیت فرد مفید واقع می‌شود.

“A” یا “B” واقعاً چقدر اهمیت دارد؟

وقتی ما همه چیز را دسته بندی می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که بهتر می‌توانیم دنیای اطرافمان را درک کنیم. این طبیعت ماست. شخصیت A و B ، مانند بسیاری دیگر از دسته بندی ها صرفا به دلیل تمایل ما برای شناخت ناشناخته ها وجود دارند.

اما بیشتر اوقات، این دسته بندی ها جزئیات مهم را کنار می گذارند. از آن گذشته، اگر جای شما در یک دسته نباشد چه کار باید بکنید؟

خبر خوب این است که واقعا اهمیتی ندارد!

آنچه مهم است نحوه کارکردن و پاسخگویی به سناریوهای روزمره محل کار است. کدام سیستم به شما کمک می کنند تا مرتب بمانید؟ با داشتن چه تعداد ایمیل خوانده نشده در اینباکس خود مشکلی ندارید؟ چقدر به برنامه ریزی ناهار خود اهمیت می دهید؟

پاسخ به این سوالات می تواند به شما کمک کند اولویت های خود را شناسایی کرده و مرتب کنید. و در نهایت تعیین کنید که چه عواملی به شما کمک می کند تا در کارتان بیشترین موفقیت و بهره وری را داشته باشید.

بنابراین در حالی که نیازی به “A” یا “B” نیست …

… ممکن است مفید باشد که به برخی از شخصیت شناسی های جدیدتر و دقیق تر نگاهی بیندازیم. بسیاری از آنها، مانند تست DiSC، برای کمک به شما ایجاد شده اند تا بینش صادقانه تری در مورد سوالات بالا داشته باشید. به عنوان مثال سوالاتی که به شما کمک می کنند تا نحوه برخوردتان را با ضرب العجل ها و یا همکاری ها را بدانید. داشتن این اطلاعات به شما کمک مس‌کند تا برای پروژه های تیمی و موقعیت های فشار بالا آماده شوید و رفتارهای مخرب شخصتی که ممکن است از آنها آگاهی نداشته باشید را بهتر بشناسید.

بنابراین، گرچه نیازی به فشار آوردن به خودتان برای جایگیری در یک تیپ شخصیتی برای مثال تیپ A یا B، درونگرا یا برونگرایی و یا ENTJ یا ENJF نیست. تنها مهم است بدانید که چه چیزی قرار است برای انجام بهترین کارتان شما را یاری کند.

منبع : HubSpot

advanced divider

این پست دارای یک دیدگاه است

 1. erotik izle

  Your means of describing everything in this article is really pleasant, every one be able to without difficulty understand it, Thanks a lot. Scarlet Jabez Cuthbertson

دیدگاهتان را بنویسید

نگاهی به این مطالب هم بیاندازید:

مدیریت زمان
بهبود فردی

4 قدم برای اولویت بندی

دیگر ترفند‌های آبکی مدیریت زمان بس است. در عوض، این چهار قدم را برای اولویت بندی کارهایتان و مدیریت زمانتان به کار بگیرید. هر کسی

این مطلب را به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram